Magritte in Antwerpen, hier wil je heen. Geloof ons!
Met de tentoonstelling La ligne de vie strijkt Magritte in Antwerpen neer. Nadat we eerder een bezoek aan Musée Magritte in Brussel brachten en naar de tentoonstelling Inside Magritte in La Boverie in Luik trokken, moesten we natuurlijk ook deze expo bezoeken. En dan was er nog een televisieprogramma dat de Magritte-gekte extra aanwakkerde.
Magritte in een notendop
Gaat er bij de naam Magritte geen belletje rinkelen, dan even een kleine spoedcursus over deze Belgische kunstenaar. Magritte was meester van het onverwachte, met een heldere, realistische stijl verraste – en verrast nog immer – hij je met zijn surrealisme. De realiteit in een ander kader te plaatsen, daar was hij meester in.
This is not a murder mystery
In de categorie Ceci n’est pas une pipe – het werk dat officieel La trahison des images heet – trakteerde de Belgische televisiezender VRT ons zes zondagen lang op de fictiereeks ‘This is not a murder mystery’. Een fictieve whodunit met daarin personages van echte kunstenaars zoals Magritte, Dalí en Man Ray. Zonder direct alles te verklappen, kunnen we je wel vertellen dat wij het een steengoede serie vonden en dat een werk van Magritte direct in de eerste aflevering voor opschudding zorgt.
Je snapt dat door deze serie ons Magritte enthousiasme enkel aangewakkerd werd en dat dat een extra reden is om de tentoonstelling te gaan bekijken (ook al heeft deze niet direct met de televisieserie te maken).
Van begin naar bekend
De – indrukwekkende – tentoonstelling volgt het werk van Magritte in chronologische volgorde. Doeken met kubistische experimenten, zoals we dat niet van de kunstenaar kenden. Maar ook commercieel werk om zo door te lopen naar de ruimte waar we het ‘vertrouwde’ werk zien, denk aan schilderijen waarin appels, wolken, blauwe luchten en doorkijkjes een rode draad vormen.
Deze werken van Magritte in Antwerpen zijn zelden te zien
Van de in totaal 85 werken die we mogen bewonderen, is slechts een handvol permanent in de collectie van het KMSKA. Alle overige werken komen uit privécollecties of uit buitenlandse musea en zijn normaliter dus zelden te zien.
Iedereen ziet iets anders in zijn werken, maar we voelen ons allemaal aangetrokken tot de doeken
Tentoonstelling Magritte in Antwerpen praktisch
De tentoonstelling laat je zien hoe René Magritte in 1938 het woord neemt in het KMSKA om zijn visie op kunst en werkelijkheid toe te lichten. Hij spreekt over zijn eigen werk en over dat van Belgische surrealistische vak- en tijdgenoten. Hij kruipt als het ware in de huid van een curator. De tentoonstelling staat dan ook in het teken van zijn rol als sleutelfiguur tussen het surrealisme in Antwerpen en Brussel.
- Naast La ligne de vie, de tentoonstelling over Magritte in Antwerpen, in het Koninklijk Museum van Schone Kunsten is de lezing die de kunstenaar in 1938 gaf, met behulp van moderne technieken, te beluisteren. De dia’s die hij ter ondersteuning van zijn verhaal gebruikte zijn eveneens te bewonderen.
- De tentoonstelling loopt van 15 november 2025 tot 22 februari 2026.
- Voor openingstijden en actuele entreeprijzen, check je het best vooraf de website van het KMSKA.
Wij waren onder de indruk, jij vast en zeker ook!
Magritte in Antwerpen: modemerk STRØM x Magritte
In de museumwinkel van het KMSKA zijn verschillende Magritte aandenken te koop. Voor een sweater, long sleeve of T-shirt met een van de bekende werken, ga je naar het winkelpand op de Meirbrug. Hier biedt het Antwerpse modemerk STRØM een mooie collectie kleding. Verder tref je er ook andere snuisterijen van Magritte. Loop dus zeker even binnen.
De pop-up store is t/m 31 december 2025 geopend.




